

Які зміни очікують систему Prozorro?
Обов'язковість застосування системи Prozorro у разі закупівлі, сума яких перевищує 50 тисяч гривень
19 вересня 2019 року 292 депутати Верховної Ради України віддали свої голоси за проект закону № 1076. Він вносить ряд змін до ЗУ «Про публічні закупівлі». Даний законопроект спрямований на удосконалення системи публічних закупівель: підвищення їх ефективності, відповідальність за порушення тендерного законодавства, а також можливість оскарження результатів закупівель.
За які саме нововведення проголосували українські депутати?
По-перше, це обов'язковість застосування системи Prozorro у разі закупівлі, сума яких перевищує 50 тисяч гривень. Нагадуємо, що раніше ця сума становила 200 тисяч гривень. Тепер понад 250 тисяч процедур в рік у статусі аукціонів будуть проходити тільки через систему Prozorro. Це дозволить економити близько 9 мільярдів гривень на рік.
По-друге, переможцям тендерних процедур дається можливість протягом 24 годин виправити помилки, допущені у поданих реченнях, і таким чином, не втратити тендер. Завдяки цьому, замовники зможуть вибрати найбільш вигідний з економічної точки зору варіант.
по-третє, у разі задоволення скарги постачальника товарів, робіт або послуг, йому повертається плата в повному обсязі. Крім цього, сплатити скаргу можна через систему. З метою протидії блокування тендеру приймаються заздалегідь оплачені скарги. Слід зазначити, що відкликати таку скаргу буде неможливо.
В-четвертих, скасування процедури тепер можна оскаржити у встановленому законом порядку. Також підлягає оскарженню відхилення всіх поданих учасниками пропозицій. У разі недотримання вимог і невиконання рішень Антимонопольного комітету замовник може заплатити штраф, розмір якого становить 85 тисяч гривень. Крім цього, недобросовісний замовник понесе відповідальність за безпідставне відхилення тендерної пропозиції, неправомірне застосування переговорної процедури або порушення термінів оприлюднення тендерної пропозиції.
В-п'ятих, вводяться інструменти, які роблять закупівлі більш прозорими і ефективними. Зокрема, це електронний каталог Prozorro Market і поступова відміна тендерних комітетів. Планується введення нової посади – спеціаліста, який буде займатися організацією торгів.
по-шосте, запроваджується новий інструмент, націлений на боротьбу з демпінгом. Учасник, який встановив дуже низьку ціну, зобов'язаний дати роз'яснення до моменту укладання договору з замовником.
В-сьомих, замовникам надається можливість проводити оцінку поданих пропозицій за неціновими критеріями, такими як вартість життєвого циклу та ін
Нагадаємо, що законопроект був прийнятий у першому читанні 10 жовтня цього року. Тоді в нього були внесені поправки, що стосуються можливості придбання медпрепаратів через міжнародні організації.
Система Prozorro функціонує в Україні з 2015 року. За оцінками фахівців, за цей період вдалося заощадити близько 80 мільярдів гривень.